Bezpečný freediving

Jedno z velmi diskutovaných témat laické veřejnosti o freedivingu je jeho bezpečnost. Freediving není adrenalinový sport, ač je tak často prezentován. Je, ale určitě sportem extrémním, a to zejména ve své vrcholově sportovní podobě. Cílem k úspěchu ve světě freedivingu je najít rovnováhu mezi svou myslí a tělem. Její cestou je relaxace a dobrá fyzická i technická připravenost.

Bezpečnost při freedivingu

Freediving je stejně jako spousta jiných sportů bezpečný pokud se provozuje při dodržování určitých bezpečnostních opatření – pravidel. První a zásadní pravidlo bezpečnosti freedivingu je nikdy se nepotápět sám! Já často přirovnám ohledně tohoto pravidla freediving ke skalnímu lezení. Většinu normálních a zdravě uvažujících lidí určitě nenapadne lézt na skálu nebo lezeckou stěnu bez adekvátního jištění. Každý si je schopen velmi realisticky představit možné následky pádu a tomuto riziku se snaží vyhnout. O proti tomu tisíce lidí při šnorchlování – freedivingu potápí bez partnera – buddyho. Největším bezpečnostním rizikem při freedivingu je ztráta vědomí z důvodu nízké hladiny kyslíku – hypoxie, neboli blackout.

freediving safety

Po blackoutu následuje tonutí a pokud u vás není včasná pomoc – buddy je riziko utonutí opravdu veliké. Z toho vyplývá, že buddy systém musí být opravdu těsný a v kontaktu. Nikdy se nezanořujeme společně, to znamená že je vždy jeden potápěč pod hladinou a druhý ho sleduje z hladiny. Po vynoření vždy svého partnera sledujte a to minimálně půl minuty. Nikdy nezapomínejte na povrchový interval mezi ponory, který by měl být dvakrát delší než byl váš čas ponoru. Velmi rozšířeným jevem je ponechaný šnorchl v ústech během ponoru. Bezpečný důkaz „freedivera“ bez adekvátního vzdělání! Vždy si šnorchl po nadechnutí vyndejte z úst. Nezapomínejte se správně vyvážit. Raději buďte lehčí než těžší. Oceníte to při relaxaci na hladině a v poslední fázi výstupu k hladině během ponoru.

Vy a freediving

Největším nepřítelem člověka je jeho mysl. A to platí i při freedivingu. Nepřeceňujte svoje schopnosti a nepodceňujete vaší činnost. I při krátkém a relaxačním ponoru se musí pravidla dodržovat. Nejdůležitějším pravidlem ze všech je neustálé opakování všech výše zmíněných pravidel. A projít si kvalitním vzděláváním. To co jste si právě přečetli je jenom zlomek informací, které by jste měli znát než se začnete potápět.

Nejhorší co může začátečník v jakémkoliv sportu udělat je, že se svěří do rukou kamaráda nebo internetu – literatury. Jenom kvalifikovaný a zkušený instruktor vám může předat všechny důležité a potřebné informace i návyky. Jste-li vášnivý dovolenkový šnorchlař je alespoň základní kurz freedivingu nutností. Naučíte se poznat vaše tělo, správně dýchat před i po ponoru, správnou techniku pohybu na hladině i pod hladinou, a budete se seznámeni s bezpečnostními pravidly při freedivingu.

Malá rada na závěr. Vyhýbejte se blackoutům. Posouvejte své hranice pozvolna a užívejte si vaše ponory. Dobrého freedivera z vás nedělají dosažené metry a délka vašich ponorů. Dobrého freedivera z vás dělá to, jak sami k sobě a svému okolí přistupujete. Buďte šetrní sami k sobě a prostředí ve kterém se potápíte, a odměnou vám budou skvělé výkony a zážitky spojené s freedivingem.

– NIKDY NEPOTÁPĚJ SÁM
– DODRŽUJ TĚSNÝ BUDDY SYSTÉM
– NEPŘECEŇOVAT SVÉ SCHOPNOSTI
– NEPODCEŇOVAT SVOJÍ ČINNOST
– VYNDAVEJ SI ŠNORCHL Z ÚST
– ZVOL SPRÁVNÉ VYVÁŽENÍ

Radek