...

Rozhovor na rádiu Pohoda

Dnes 26. března jsme byli na návštěvě v internetovém rádiu Pohoda. Pro nás nová zkušenost a zde vám přinášíme záznam tohoto rozhovoru.

 

RÁDIO POHODA vzniklo na komerční bázi v září 2013.
Hudební dramaturgii mělo nastavenou na pop a rock. Zhruba po půl roce se ale formát rádia změnil na současnou ROCKOVOU podobu ! Své začátky rádio napsalo v Chrudimi, kde vzniklo jako dar, díky spolupráci mezi Chrudimí a Nizozemím. Ojedinělost tohoto rádia v ČR v jeho počátcích byla v tom, že vysílalo pro nemocniční sektor a pacienty.
U zrodu celého projektu stál Milan Krčil, současný programový ředitel rádia, který projekt nastartoval do větších rozměrů, než bylo původně zamýšleno. Z lokálního vysílání se postupně stalo vysílání internetové a to celodenní !!! Původně totiž rádio vysílalo pouze dvě hodiny denně.
K definitivnímu přesunu do soukromého sektoru došlo 6. ledna 2014, kdy se rádio přesunulo z Chrudimi do Pardubic a rozběhla se tak plná komerční báze vysílání s kompletním týmem rádia. Nedílnou součástí rádia je i marketing a technická podpora. V současné době vykrývá Rocková Pohoda svým formátem nejen Východní Čechy a připravuje se na přechod na FM stanici !

 


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?


[mc4wp_form id=”2294″]


Tréninkové kempy

Loni jsme uspořádali první opravdu tréninkový kemp – stage. Jednalo se o dvoudenní akci zaměřenou na dynamickou apnoi bez ploutví – DNF. Během letní sezóny jsme připravili několik takových kempů pro naše studenty na Kypru. Tentokrát se už jednalo o jednodenní tréninkové dny. Vždy jsme se snažili vycházet z přáních a potřeb našich studentů. Díky této vzájemné spolupráci se nám podařil najít cenový i programový model, který freediverům vyhovuje.

Naše postřehy

V sobotu 21. března proběhla už třetí taková stage co jsem zpátky v ČR. První jsme uspořádali s Honzou Horákem loni v prosinci v Plzni. Druhým kempem byla dynamická apnoe s ploutvemi v lednu letošního roku. Na duben máme připravenou dynamickou apnoi bez ploutví, a v červenci a v srpnu chceme na lomu Leštinka u Skutče uspořádat podobný kemp zaměřený na potápění na otevřené vodě – konstantní váhu.
Já osobně jako instruktor jsem s našimi kempy naprosto spokojený. O kempy je velký zájem, zpětná vazba od studentů také a já si užívám i jejich – vaše spokojené úsměvy.

Mirek2

Základní modely v Česku

Základní modely našich kempů jsou čtyři. Dynamická apnoe s ploutvemi, dynamická apnoe bez ploutví, statická apnoe a konstatní váha. Kurzy jsou jednodenní při 8 hodinové náplni. 3,5 – 4 hodiny v bazénu a 4 hodiny teorie. Probírá se vždy problematika dané disciplíny, snažíme se najít a odstranit nedostatky jednotlivců a k tomu patří i například videokoučink. Aby jsme byli schopni dosáhnout určitého individuálního přístupu a zároveň přijatelné ceny pro obě strany je počet studentů v těchto kurzech omezen na maximálně 12 osob. U dynamických disciplín se předpokládá při účasti nad 8 osob se zapojením dvou instruktorů. Cena těchto kempů je 1000 Kč na osobu při pořádání na bazénu v Chrudimi.
U tréninkového kempu pro disciplínu konstantní váha se počítá s maximálně 8 studenty a lokalitou Leštinka u Skutče.

Pro koho jsou naše stage určeny?

Tyto jednodenní kempy jsou určeny pro certifikované freedivery. Jedinou výjimku představují freediveři, kteří prošli našimi kurzy Apnea Discovery před rokem 2014. Účelem je prohloubení a zdokonalení znalostí a osobních zkušeností každého freedivera. Naučit se jak se vzájemně koučovat, na co se v tréninku zaměřit a samozřejmě získat nějakou zpětnou vazbu od instruktora.

P1050926-2

Výzva

Já bych samozřejmě byl rád, kdyby naše tréninkové kempy co nejvíce naplňovali vaše představy. A proto vás chci vyzvat k diskuzi zde pod článkem. Napište a prodiskutujme jaké stage vám v naší nabídce chybějí, co máme a kdy pro vás uspořádat. Přeci jenom jsme tu s Irinou pro vás!

 


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?


[mc4wp_form id=”2294″]


Tréninková maska

Slyšeli jste někdy o tréninkové masce? Je to poměrně dost stará tréninková pomůcka. Kdo byl na vojně tak si určitě pamatuje běh v plynové masce. Tréninková maska je vlastně mnohem dražší, sofistikovanější,ale za to estetičtější varianta. K čemu je vlastně taková tréninková maska dobrá. Nu podíváme se tomu trochu na zoubek.

Maska nám snižuje množství vzduchu, které jsme schopni do sebe nadechnut. To se dá regulovat nástavci, které obsahují více či méně děr. Už z tohoto je jasné, že přínos pro freedivera tahle maska má. Jenže to má jedno velké ale! Setkal jsem se totiž s tím, že někteří uživatelé této masky tvrdí, že nahrazuje kyslíkový stan. Jenže tak tomu opravdu není.

Kyslíkový stan

Kyslíkový stan by se vlastně měl jmenovat bezkyslíkový. V kyslíkovém stanu dýcháte vzduch ochuzený o kyslík. Můžete si nasimulovat třeba i nadmořskou výšku 6800 metrů. To znamená, že pokud spíte a ještě lépe trénujete s omezeným přísunem kyslíku, tak se vám co se týká vašich fyzických schopností zvedá VO2 max, navyšuje se samozřejmě vaše síla a schopnost regenerace, doba kdy jste schopni podávat maximální výkon a paradoxně je i vaše tělo mnohem odolnější proti únavě.
Po fyziologické stránce se zvyšuje produkce hormonu erythropoetinu a dochází tak ke zvýšení tvorby hemoglobinu a s tím související vyšší produkce červených krvinek, nárůst krevních kapilár, stimulace svalového myoglobinu a zlepšené zásobování svalů okysličenou krví, snížení klidové TF a krevního tlaku, zvýšení produkce růstového hormonu, snížení oxidativního stresu z volných radikálů, zvýšení metabolismu tuků, transformace cholesterolu na DHEA (takzvaný hormon mládí). K tréninku nemusíte používat stan, ale hypoxický generátor, který vám dodává skrz dýchací masku vzduch s vámi navoleným parciálním tlakem kyslíku – simulací nadmořské výšky.

Tréninková maska

Tréninková maska funguje trochu jinak. Ona nesnižuje množství kyslíku ve vzduchu, ale pouze vytváří odpor přes který vzduch dýcháte. To znamená, že se vám určitě výrazně zlepší vaše fyzička, dochází ke zlepšení vitální kapacity plic, zvyšuje se anaerobní práh, je efektivnější výměna dýchacích plynů, zlepšuje se kontrola dechu během zátěže, zvyšuje se fyzická i duševní výdrž.

Jak je to s červenými krvinkami?

Základními fyzikálními faktory, které tyto dvě tréninkové pomůcky rozlišují je úroveň parciálního tlaku kyslíku. Počet molekul kyslíku, dusíku a oxidu uhličitého na jednotku objemu vzduchu je na úrovni moře podstatně větší než ve vysoké nadmořské výšce. Se stoupající nadmořskou výškou (kyslíkový stan) klesá barometrický tlak asi o 12 % na 1000 m a zároveň progresivně klesá i parciální tlak kyslíku. U moře je barometrický tlak 760 mmHg a parciální tlak kyslíku ve vzduchu tvoří téměř 21 % této hodnoty, tj. 159 mmHg, ve výšce kolem 3000 m se již jedná asi o 50 mmHg . Navíc se s narůstající výškou snižuje i hustota vzduchu – cca 8 % na 1000m výšky.

Při dýchání skrz tréninkovou masku je ovšem parciální tlak  kyslíku neměnný. A právě proto tréninková maska nikdy nemůže kyslíkový stan nebo přípravu ve vyšší nadmořské výšce plnohodnotně nahradit.

Tak používat masku nebo ne?

Upřímně je to otázka peněz. Taková maska není zrovna levnou záležitostí. Pokud máte do tréninku zařazen plavecký trénink tak zapojte frontální šnorchl. Efekt je prakticky stejný. Už samotné plavání vám přináší podobný efekt i když trochu obráceně. Při plavání totiž vydechujete proti odporu a váš výdech je tedy aktivní a ne pasivní. To znamená, že vaše pomocné dýchací svalstvo dostává pěkně zabrat a je výrazně posilováno. Tréninková maska je určitě dobrá na běh nebo kolo. Jenom si to rozmyslete pokud chodíte běhat večer kdy už je tma. Můžete někoho vystrašit.

Závěr

Ono je vlastně jedno jestli si koupíte tréninkovou masku, nebo stan pokud je nebudete používat. Takže prvním krokem je začít vůbec trénovat. Vybavení na které sedá prach vám nikdy výkonnost nezvedne.

 


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?


[mc4wp_form id=”2294″]