Bifiny – ploutve pro freediving

Nedávno jsme si povídali o monoploutvích. Tentokrát jsem se zaměřil na freedivingové ploutve takzvané bifiny. U nich je výběr mnohem náročnější než u monoploutví o kterých jsem psal posledně. Je to dáno množstvím používaných materiálů listů ploutví, botiček a různých tvrdostí listů.
Bifiny se pro závodění používají minimálně.  Sportovní sféra je ovlivněná monoploutví a její výkonností. Pro rekreační freediving a spearfisching jsou dlouhé ploutve určené speciálně pro náš sport rozhodně lepší volbou.
Na úvod bych opět rád zdůraznil pečlivé zvažování všech pro a proti modelů ploutví, které hodláme zakoupit. Stejně jako u monoploutví zde neplatí, že tvrdý list z vás udělá lepšího freedivera. Shodou okolností se mi zrovna nedávno přišli dva moji studenti pochlubit s úplně novými monoploutvemi. U obou se jednalo o modely tvrdosti tři! Jeden je patnáctiletý kluk a druhým studentem byla 50 kilogramová žena. Doufám, že alespoň v jednom případě se podařilo monoploutev vyměnit za měkčí model. U obou totiž bylo vidět, že ploutev je na ně velmi tvrdá, a že na ní fyzicky a ani technicky nestačí!
Ty samé chyby dělají další a další studenti dnes a denně při výběru svých ploutví pro freediving. Ploutve je potřeba vyzkoušet ve vodě, zjistit jak se chovají, nenechávejte výběr pouze na sobě nebo prodejci. Vnímejte své pocity a zároveň naslouchejte odborníkovi, který vám ploutve prodává. Nechte si klidně pár dní na rozmyšlenou. Auto taky nekupujete zbrkle a z pocitu náhlého okouzlení.

Proč jsou tvrdé ploutve chyba

Čím tvrdší list tím větší náročnost provedení správné techniky a větší zátěž svalů. My chceme pod vodou uplavat co největší vzdálenost, nebo se potopit co nejhlouběji a v případě hloubky i vyplavat zpátky na povrh. To znamená, že to bude i trvat nějaký čas než danou vzdálenost uplaveme. Proto je potřeba najít vhodnou tvrdost listu, aby nám dala dostatečnou efektivitu a zároveň možnost vykonávat našim svalům práci po co nejdelší čas. Pokud se rozhoduji pouze pro ploutve na hloubku tak budu volit určitě jinou tvrdost, než když se rozhoduji pro ploutve na dynamiku nebo na kombinaci obojího. A s tím souvisí i výběr materiálu listů ploutví. Cenným pomocníkem pro naši správnou techniku a výkonnost je u moderních ploutví úhel sklonu listu ploutve proti botičce ploutve. Dále k tomu patři náběhové lišty po stranách listu. Lépe nám drží vodu na listu a stabilizují tak kotník. Důležitá je také délka listu.

Nad čím se zamyslet

Vždy tedy zvažte za jakým účelem ploutve kupujete. Protože začínám s freedivingem, chci přejít z plastu na karbon nebo laminát, mám pocit že moje ploutve jsou příliš tvrdé nebo měkké, chci modernější design. Budu se více věnovat hloubkám nebo zase naopak bazénu. A v neposlední řadě jak jsem na to se svojí technikou. Karbonové ploutve většinou techniku výrazně zlepší. Ale pokud šlapu na kole tak ani karbony s tím nic neudělají, a pokud zvolím hodně dlouhé listy (například Scorpio Marathon) tak musím dát čas listům na jejich práci jinak budu z těchto ploutví spíše rozpačitý. Laminátové a karbonové ploutve mají lepší tvarovou paměť. Mnohem rychleji se vracejí do své výchozí pozice a jsou tak efektivnější. Plastové zase více vydrží, jsou tedy méně náročné na údržbu a jsou také levnější. Já doporučuji se nejdříve zaměřit na vhodnou botičku ploutve. Až najdu takovou, která mi sedí tak pak hledám vhodný list. Je pravda, že u plastových modelů se taková selekce provádí hůře. Velikost botičky si vždy zkouším s neoprenovou ponožkou. Pokud se potápím výhradně v teplé vodě tak na obyčejnou textilní ponožku a s tou i potápím. Odřené nohy v kombinaci s vodou ať mořskou nebo sladkou dokáží zkazit nejedno potápění.

Typy ploutví

Plastové – vhodné pro začátečníky nebo opravdu rekreační freedivery. Jsou cenově dostupné, vydrží i poměrně drsné zacházení a u většiny modelů se dá později vyměnit list za laminátový nebo plastový.
Nejpopulárnější výrobci: Salvimar, Omer, Cressi, Beuchat, Mares

Laminátové – levnější než karbonové ploutve, podobné vlastnosti. Materiál je křehčí a z toho důvodu je nutná větší opatrnost. Při stále snižující se ceně karbonových ploutví laminátové ploutve pomalu ustupují do pozadí.
Nejpopulárnější výrobci: Leaderfins, WaterWay, Mako, Special Fins

Karbonové – neefektivnější a zároveň nejdražší varianta. Stejně jako u laminátových ploutví je nutné šetrnější zacházení. Momentálně se dají pořídit kvalitní karbonové ploutve už kolem pěti tisíc korun. I tak se pořád jedná o dvojnásobek ceny oproti běžným plastovým ploutvím. U karbonových ploutví si dejte pozor na kvalitu karbonu. Někteří výrobci výdavají své laminátovo – karbonové sendviče za karbonové ploutve. Varováním může být nižší cena modelu oproti běžné ceně karbonových ploutví.
Nejpopulárnější výrobci: Salvimar, C4, Scorpio, Cressi.

[finale_separator]

Kde nakupovat

V Česku je tou nejlepší volbou kam zajít perfektně zásobená specializovaná prodejna pro nádechové potápěče Apneaman v pražské Holešovické tržnici. Martin Zajac a jeho tým vám vždy vyjdou ochotně vstříc. Díky létům zkušeností v oboru vám při výběru kvalifikovaně poradí a v případě potřeby je u dražších modelů také možnost ploutve vyzkoušet na bazéně. Skladem jsou osvědčené modely ploutví všech cenových kategorii od renomovaných značek jako je Salvimar, C4, Omer, Black Tech a Leaderfins. Na výběr je pět druhů botiček a velké množství plastových, laminátových a karbonových listů . Kompletní nabídku ploutví najdete zde: http://www.apneamanshop.cz/ploutve/

 


Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?


[mc4wp_form id=”2294″]