Vorvani na Mauriciu
Před rokem jsme 6. ledna navštívili Mauricius. Jedním z cílů nakonec dvouměsíčního pobytu byl freediving s vorvani. Trochu mě mrzí, že si nedokážu vzpomenout kolik výjezdů jsme na moře podnikli, aby jsme se s těmito tvory setkali. Vorvaň je největší z ozubených velryb, a možná i vůbec největší ozubené zvíře, jaké kdy na světě žilo. Rekordní doložený jedinec dosahoval délky 28 metrů a váhy 150 tun.
U břehů Mauricia ale samce tolik nepotkáte, jsou tady hlavně samice s mláďaty. Samci se tady objeví jen výjimečně , když připlují z chladných vod za účelem páření. Vorvani žijí v matriarchální společnosti, podobně jako třeba sloni, a velikost samic se pohybuje řádově kolem deseti až dvanácti metrů. I tak je to ale podobné, jako by jste pod vodou plavali vedle autobusu.
Freediving s velrybami
Freediving byl ideální způsob, jak se dostat s vorvani do bližšího kontaktu. Přístrojoví potápěči prakticky nemají a neměli šanci. Freediving s vorvani má ovšem svá pravidla a je potřeba je důsledně dodržovat. Je to největší dravec naší planety, obrovský savec, kdy samec běžně dosahuje velikostí přes 20 metrů. Ve zdejších vodách jak jsem už zmiňoval potkáte hlavně samice. A právě samice starající se o mláďata můžou být agresivní. Naštěstí si uvědomují svojí velikost a naprostou převahu, takže se nenechají jen tak rozhodit. Když člověk plave moc blízko, prostě odplave.
Pravidla jsou jednoduchá a vždy s nimi všechny freedivery na začátku plavby seznámili. Ve vodě pouze malá skupina freediverů, zákaz kontaktu, pod jakým úhlem a jak blízko se můžou přiblížit, a že vždy musí poslechnout příkazů a rad průvodce. Nebezpečí prakticky nehrozí, pokud tyto zásady dodržujeme. Máme z vlastních zkušeností ověřeno, že vorvani s námi plavou pouze tehdy, pokud chtějí. Když mají pocit, že je ohrožujete, nebo je nudíte, prostě se potopí a odplavou pryč.
Nepoužívali jsme metody, kdy neustálým naháněním velryby unavíte, aby s nimi bylo potápění snadnější. Jsou to dravci, když se cítí ohroženi, tak by samozřejmě mohli i zaútočit. Jak vidíte otevřenou tlamu, a v ní ty 10 centimetrů dlouhé zuby, je opravdu potřeba jít z vody pryč. Ale naším cílem nebylo vidět jejich zuby. Našim cílem bylo je pozorovat v jejich přirozeném prostředí a pokud možno je nevyrušovat.
Přístrojové potápění
Pro scuba potápěče je na Mauriciu nádherná lokalita se žraloky, ideální pro přístrojové potápěče, ale pro silné proudy a dost slabou viditelnost (cca. 5-10 metrů), se na ní freediving provozovat nedá. Je tam poměrně dost divecenter, takže je z čeho vybírat a to v každé části ostrova. Najdete tam i pár hezkých lokalit. Zmiňované žraloky, nějaký vrak a podobně. Nic na klasickou potápěčskou dovolenou, ale jako zpestření normální dovolené to určitě stačí.
Zákaz potápění s velrybami
Sezóna vorvaňů je na Mauriciu prakticky po celý rok, mimo druhé poloviny února a celého měsíce března. Od 1.března 2013 je ale jakékoliv potápění a plavání s velrybami ve vodách kolem ostrova přísně zakázáno. Byli jsme tak asi jedna z posledních skupin, která se legálně s vorvani potápěli. O to je celá situace smutnější, že například na potápění a plavání s delfíny se zákaz nevztahuje. Jak vypadá takové organizované šnorchlování s delfíny si možná leckdo umí představit. Skupina lodí nažene delfíny k reefu a neustálím kroužením a manévrováním lodí drží zmatené a vystrašené delfíny na jednom místě. Turistům to evidentně nevadí a je to dost vyhledávaná turistická atrakce.
Spolupráce s organizací Megaptera
Organizace pro ochranu velryb Megatera byla založena v roce 1998 ve Francii. její název je odvozen od jednoho ze jmen keprokaka. Mimochodem i keporkaka jsme na Mauriciu potkali a jsou tam zimních měsících k vidění. Naše spolupráce s Megapterou spočívala v pořizování videozáznamu vorvaňů. Podle tvarů jejich ocasních ploutví je pak mohou identifikovat a mapovat jejich pohyb. A samozřejmě také jim materiály, které jsme natočili, pomáhají mapovat jejich vzorce chování a podobně, pokud je s nimi pod vodou přítomen někdo, koho jsou schopni akceptovat. Pro nás byly zase velmi zajímavé a přínosné odborné postřehy a výklady pana Michela Vélyho, který s námi jezdil na některé výlety. To bylo samozřejmě atraktivní i pro naše klienty, kteří mohli být při tom.
Pár slov závěrem
Mauricius byl pro mě rájem. Rád říkám, že jsem se tam cítil jako v Evropě, ale přitom v tropech. Komukoliv můžu tento ostrov doporučit na skvělou dovolenou. I když se už se nedá jít do vody s velrybami, tak ostrov pořád nabízí dost zábavy. My jsme mimo vorvaňů potkali ve vodě žraloky černoploutvé, keporkaka, delfíny, kulohlavce a klasické obyvatele reefů. Od murén po perutýny apod.