Barotrauma uší
Dnes se mi ozval můj student Erik – minulý týden si způsobil barotrauma uší. Není v tom sám, podobné problémy potkaly nejednoho freedivera a potápěče. Myslím, že je tedy ideální čas oprášit pravidla a povědomí o tom, jak se o své uši starat a jak barotraumatu nejen uší, ale i dutin nebo očí předcházet. Pojďme si to společně připomenout!
Jak víme, freediving je fascinující sport, který nám umožňuje prozkoumat podvodní svět pouze na nádech. S rostoucí hloubkou se však potápěči vystavují zvýšenému okolnímu tlaku, což může způsobit barotrauma uší, zejména středního ucha, ale i třeba dutin či očí. My se dnes zaměříme na uši. Barotrauma uší může být velmi bolestivé a v extrémních případech způsobit i dlouhodobé poškození sluchu.
V tomto článku se podíváme na to, jak k barotraumatu dochází, jak mu předejít a jak jej léčit, pokud nastane.
Jak vzniká barotrauma uší?
Střední ucho je obklopeno lebečními kostmi a nemůže měnit objem. Eustachova trubice je sluchová trubice, která spojuje vaše střední ucho s horní částí krku za nosem. Pokud během sestupu nevyrovnáváte, vaše Eustachova trubice zůstává zavřená. Množství vzduchu ve středním uchu tak zůstává stejné jako na hladině před ponorem, zatímco okolní tlak s hloubkou roste. Výsledkem je tlakový rozdíl na obou stranách ušního bubínku a vnějším a vnitřním povrchu cév ve středním uchu. To způsobí, že váš bubínek bude zakřiven dovnitř a stěny cév se roztáhnou. Pokud je tlakový rozdíl příliš vysoký, ušní bubínek praskne a nebo se roztrhnou nejslabší cévky. To se projevuje bolestí, zalehnutím ucha, možným krvácením a v některých případech závratěmi.
Prevence barotraumatu
1. Vyrovnávat tlak
Během ponorů potřebujeme vyrovnat tlak v masce, středouší a dutinách.
Během sestupu je důležité pravidelně vyrovnávat tlak v potápěčské masce, abychom zabránili přisávání masky na obličej, což může vést k červeným očím (barotraumatu) na konci vašeho ponoru.
Maska
Vyrovnání masky je velmi jednoduché.
• Uvolněte stisknutí nosu. Vzduch s dutin sám vstoupí do masky.
• Do masky nevydechujeme.
• Opakujte tento postup po každém vyrovnání tlaku ve středouší.
Při výstupu se tlak automaticky postupně snižuje a není třeba provádět vyrovnávání. Můžete však během výstupu vidět nebo slyšet bubliny unikající z masky. Tyto bubliny jsou způsobeny vzduchem, který se během ponoru dostal do masky, nosu a dutin.
Dutiny
Vaše dutiny nevyžadují samostatné vyrovnávání. Když vyrovnáte vaše uši, vaše dutiny se obvykle vyrovnají automaticky. Vaše dutiny jsou pokryty tkání, která produkuje hlen. Každý den vaše tělo vyprodukuje více než půl litru tohoto hlenu. Toto množství se zvyšuje, jste-li například nachlazení, nebo když pracujete v prašném nebo klimatizovaném prostředí.
To může mít za následek obtížné vyrovnání vašich dutin. Hlen může vytvořit blok, který zabraní vzduchu dostat se do jedné nebo několika vašich dutin a může tak vyrovnání tlaku úplně zabránit. Pokud byste při freedivingu cítili tlak ve svých dutinách, ať už pod očima nebo na čele, vraťte se na hladinu, abyste zabránili dalším problémům a vyhnuli se prasknutí cév. Dávejte si pozor také na riziko reverse bloku při návratu k hladině. Nepotápějte na sílu.
Středouší
Proto abyste vyrovnali středoušší si jednoduše zmáčkněte nos. Při použití jedné z následujících vyrovnávacích technik tak v nosní dutině zachytíte vzduch, tím vytvoříte tlak a vzduch začne proudit Eustachovou trubicí do středního ucha, kde tlak vyrovná z vnitřní strany bubínku.
Existují dva způsoby, jak zvýšit tlak v nosní dutině a vyrovnat tak ve středouší:
1. K vytvoření tlaku proti sevřeným nosním dírkám vydechněte za použití vzduchu z plic. Toto vyrovnávání se nazývá Valsalva equalizace. Tento způsob nedoporučujeme.
2. Vytvořte tlak vzduchu tak, že na sevřené nosní dírky zatlačíte tvářemi, hrtanem (larynx) nebo jazykem. Toto vyrovnávání se nazývá Frenzel equalizace.
Doporučujeme vám používat vyrovnávání Frenzel. Na kurzu freedivingu Level I se učíme právě tuto techniku.
2. Správné vyrovnávání tlaku
Před každým ponorem vyrovnejte uši a masku na hladině. To usnadní vyrovnání v hloubce. Během sestupu vyrovnávejte často a brzy. V ideálním případě vyrovnávejte dřív, než ucítíte v uších pocit tlaku. Ušní bubínek se snadno vrátí do normálu, jakmile jste vyrovnali, ale ne, pokud se již vytvořil příliš silný tlak.
Vyrovnávejte tlak každý metr. Po vyrovnání tlaku ve středouší a dutinách vždy uvolněte nos, aby došlo k vyrovnání masky.
Pokud ucítíte diskomfort nebo bolest vždy zastavte sestup uchopením lana a nakloňte svou hlavu na opačnou stranu, pokud nejste schopni ucho vyrovnat. Například při problémech s levým uchem, nakloňte hlavu směrem k pravé straně, čímž se levá strana natáhne. Zkuste v této pozici znovu vyrovnat. Následně se otočte a vystoupejte k hladině.
Pokud máte opakovaný problém s vyrovnáváním tak zpomalte svůj sestup. Čím pomaleji sestupujete, tím snazší je v uších vyrovnat tlak. Vaše ušní bubínky a Eustachovy trubice se také přizpůsobují změnám tlaku pravidelným tréninkem a vy pak můžete vyrovnávat s menším úsilím. Povšimněte si, jak sestupujete hlouběji, relativní rozdíl v tlaku mezi každým metrem klesá a vy zjistíte, že můžete vyrovnávat méně často, čím hlouběji se potopíte. Zpomalení a uvolnění vám pomůže stanovit vlastní tempo vyrovnání a usnadní ho.
Relaxujte. Psychický stres může způsobit svalové napětí. Napětí v břiše a v mezižeberních svalech může bránit stlačitelnosti plic. Napětí v hlavě a krku, zejména pak ve vašem měkkém patře a ve svalech připojených k vašim Eustachovým trubicím, může vyrovnání uší bránit. To může mít za následek zablokování Eustachových trubic. Proto budou dva freediveři s různou pružností bránice a různou schopností mentálně relaxovat, dosahovat různých maximálních hloubek. Relaxace je klíčová.
Věnujte čas přípravě na ponor. Ponořte se, až když se budete cítit úplně uvolněně.
Během ponoru se zaměřte na krk a obličejové svaly, abyste uvolnili napětí ve své hlavě a krku a zaměřte se na uvolnění mysli.
Nechte všechny starosti stranou. Bez relaxace je vyrovnávání obtížné.
Proveďte své první ponory se zadržením dechu v mělké vodě s dobrou viditelností, abyste minimalizovali a překonali jakýkoli strach.
3. Pravidelný trénink a cvičení
Pravidelné vyrovnávací cvičení pomáhá rozvíjet kontrolu nad Eustachovými trubicemi a snižuje riziko barotraumatu. Doporučuje se:
- Masáž oblastí kolem uší.
- Proveďte zahřívací cviky před ponorem, abyste připravili svaly kolem vaší Eustachovy trubice:
- Masírujte pokožku před a za ušima.
- Zatáhněte za uši. Začněte zdola u ušního lalůčku a pokračujte až k vrcholu ucha.
- Zatlačte malý lalůček v přední části ucha – váš tragus – proti uchu a masírujte jej
- krouživými pohyby.
- Natáhněte čelist dolů a uvolněte ji v této poloze.
- Pohybujte čelistí doleva a doprava.
- Otáčejte čelistí.
- Pohyby čelistí provádějte opatrně, jinak by mohlo dojít k poškození choulostivých kloubů a svalů, které vaší čelistí pohybují. Pokud budete mít i nadále problémy s vyrovnáváním, jemně vyrovnávání procvičujte. Nepospíchejte do větší hloubky dokud nebudete schopni stávajícího maxima dosahovat v naprosté relaxaci a plně vědomým vyrovnáváním tlaku.
- Pravidelně provádějte vyrovnávací cvičení s Otoventem, nebo EQ toolem, abyste zlepšili kontrolu a vyrovnávali s minimálním úsilím.
Možné komplikace a jejich řešení
Prevenci pomůže:
- Nikdy mechanicky nečistit uši (preventivně aplikace VAXOLu apod., olejovité spreje, které chrání a odpuzují vodu)
- Osušení uší po ponoru.
- Použít antiseptické kapky.
- Vyhnout se potápění při nachlazení.
1. Infekce zvukovodu a středního ucha
Příznaky: bolest, zalehnutí ucha, snížený sluch, horečka, výtok z ušní dutiny, závrať
Léčba:
- Vyhnout se dalšímu potápění do uzdravení.
- Proplach nosu Vincentkou, anemizační nosní kapky, případně antihistamika
- Léky proti bolesti
- Pokud příznaky trvají déle než několik dní, navštívit lékaře ORL.
2. Lehké barotrauma středního ucha
Příznaky: bolest, zalehnutí ucha, snížený sluch, závrať
Léčba:
- Odpočinek, žvýkání a polykání.
- Vyhnout se dalšímu potápění do uzdravení.
- Proplach nosu Vincentkou, anemizační nosní kapky, případně antihistamika
- Léky proti bolesti
- Pokud příznaky trvají déle než několik dní, navštívit lékaře ORL.
3. Těžké barotrauma středního ucha
Příznaky: hučení v uchu, závrať, bolest, zalehnutí ucha, krvácení, snížený sluch.
Možná perforace bubínku a rozvoj infekce.
Léčba:
- Okamžitě navštívit lékaře ORL.
ORL desatero pro freedivery
1. nepotápěj se s rýmou ani jinou infekcí v oblasti nosu, krku nebo uší
2. nepotápěj se, když máš příznaky alergie
3. dostatek tekutin, dehydratace sliznic zvýší viskozity hlenu, obtíže s vyrovnáváním tlaku
4. preventivní péče o nosní dutinu – oplachy vincentkou či “mořskou” vodou (z lékárny -ne z moře), výplachy konvičkou
5. neprovádět oplachy nosních sliznic těsně před potápěním, krátkodobé zvýšení sekrece
6. včasné nasazení preventivní léčby (LKS, antihistaminika) minimálně týden předem
7. reflux se může podílet na obtížích s vyrovnáváním tlaku
8. za obtíže s vyrovnáním tlaku mohou být odpovědné ORL patologie
9. přetrvávání tinnitu, zhoršení sluchu nebo vertiga znamená barotrauma vnitřního ucha – léčba by neměla být odložena déle než několik hodin
10. nevyrovnávej tlak nikdy násilně, dispozice k barotraumatu dutin či uší
Závěr
Barotrauma uší je běžným rizikem freedivingu, ale správnou technikou a prevencí ho lze minimalizovat. Dodržování bezpečných postupů, jako je pravidelné a včasné vyrovnávání tlaku, pomalý a kontrolovaný sestup, relaxace a pravidelný trénink, výrazně snižuje pravděpodobnost problémů.
Pokud se přesto objeví příznaky lehkého barotraumatu, je důležité dát uším čas na zotavení, vyhýbat se dalším ponorům a podpořit hojení častým polykáním a žvýkáním, které napomáhá otevírání Eustachovy trubice. Při přetrvávajících obtížích je vždy vhodné vyhledat lékaře, aby se předešlo komplikacím. Freediving je nádherný sport, který vyžaduje respekt k fyziologii našeho těla. Pečujte o své uši a potápějte se bezpečně!