Monoploutev pro freediving
Dřív nebo později asi každý freediver, který se chce potápět hluboko, nebo plavat dlouhé dynamiky začne přemýšlet o monoploutvi. Dost z nás, ale taky dělá poměrně zásadní a stále stejné chyby při jejím výběru. Ať se jedná o materiál, zpracování – výrobce, tvrdost, velikost botiček apod. Ono je totiž mezi freedivery spousta mýtů o tom co je vlastně ideální a ta správná monoploutev pro freediving.
Začínáme
První věc o které by jsme měli přemýšlet je na jakou disciplínu vlastně monoploutev chceme. Hloubku nebo dynamiku. Samozřejmě, že se dá i zvolit jedna monoploutev na obě disciplíny. A je to běžný jev. Ne každý si může dovolit koupit dvě tři monoploutve v jeden čas. A u rekreačních nebo začínajících soutěžních freediverů to asi ani tolik nevadí. Pak jsou freediveři, kteří díky své svalové typologii a vůbec typu postavy můžou mít stejnou monoploutev na hloubku i dynamiku. Ale upřímně, to bude pořád jako jezdit na trekovém kole po silnici i v terénu. V obou případech se to dá, ale vždy budete cítit, že to není úplně ideální. Bogdan Lyashuk ze společnosti WaterWay k tomu říká, že jejich společnost je schopna vyrobit ploutev pro všechny typy atletů. Český freediveři se můžou obrátit na jejich jediného zástupce u nás Martina Zajace – freedivingshop.cz .
Typy monoploutví
Monoploutví je na trhu celá řada, ale nějaké základní modely jsou čtyři. Materiál je nejčastěji laminát a nebo karbon. Můžete se setkat i s plastovými nebo ploutvemi s listy z různých slitin. To jsou, ale spíše rarity.
- Klasická monoploutev – ploutev klasického a jednoduchého tvaru s otevřenou botkou. Více se používá v rychlostním plavání a nebo jako takzvaná tréninková ploutev. Tato ploutev je ideální na zvládnutí techniky a tím je vhodná pro začátečníky. Prostě vám nic neodpustí. Botky jsou připevněny k listu bez úhlu. Váha okolo 1,5 kg.
Na druhou stranu pokud by měla sloužit pouze jako tréninková tak se vám spíše vyplatí gumové ploutve – najády apod.
- Monoploutev Wing – vychází z monoploutve Klasic. Po náběhových stranách listu je ale gumový náběh – křídlo. Tyto křídla na obou stranách pomáhají se stabilizací listu a snižuje turbulence. Váha okolo 2 kg.
- Monoploutev Flyer – prakticky totožná s ploutví Wing pouze její křídla jsou menší a botky jsou upevněny k listu ploutve pod úhlem.
Váha okolo 2 kg.
- Hyper Monoploutev (N/A) – je nejčastěji používaná ploutev pro freediving. Botky jsou uzavřené a upevněné k listu pod úhlem. Křídla stejně jako u Wingu pomáhají se stabilizací a eliminací turbulencí. Váha okolo 3,5 – 4 kg
Hloubka versus dynamika
Jaké jsou hlavní rozdíly u monoploutve na hloubku a dynamiku? Jsou vlastně jenom dva. První se týká pouze monoploutví typu hyper. Botka u bazénové hyper monoploutve má dutou přední část a ta se pak v hloubce deformuje. Tlak okolního prostředí působí na vzduch uvnitř dutého prostoru botky a tím dochází k její deformaci. To není vždy úplně příjemné. Navíc ploutev tak mění svůj vztlak – svojí váhu. Pokud si vyberete na hloubku ploutev s botkou, kde je tato dutá část vyplněna tak se tomuto jevu vyhnete. Tím, ale zase nastávají negativa pro dynamiku. Taková ploutev je negativní, těžko se drží v horizontální poloze a je s ní tak těžší glide. Navíc je pro závodníka i složitější se správně vyvážit.
Druhým rozdílem je zvolená tvrdost ploutve a to platí u všech typů ploutví. V konstantní váze vykonáváme většinu práce s monoploutví při překonávání vztlaku. N začátku ponoru pozitivního a po otočení v hloubce zase toho negativního. Vykopání se z hloubky nás stojí nejvíce sil a taky z hlediska fyzické práce zabere nejvíce času z celkové doby ponoru. Na hloubku vám bude tedy většinou vyhovovat tvrdší list ploutve než na dynamiku. Při dynamice, ale vykonáváme konstantní práci po celý čas ponoru a tam by nás měla tvrdá ploutev zákonitě unavit dříve než kdyby jste použili měkčí list ploutve. A tím se dostáváme k jednomu velkému mýtu o monoploutvi. Lehce nadsazeno – čím tvrdší ploutev, tím lepší freediver. Hloupost! Rychlejší auto z vás taky neudělá lepšího řidiče.
Jak na tvrdost
Při výběru tvrdosti listu monoploutve musíme brát v potaz několik faktorů. A zdravá sebereflexe je rozhodně na místě. Těmi faktory je naše fyzická kondice, technická vyspělost, stavba těla a jeho hydrodynamika a samozřejmě hypoxická tolerance. Správně, znamená to že ploutev budete časem měnit. Jak se budete zlepšovat tak budou jiné vaše potřeby. Správně zvolit tvrdost ploutve není nic jednoduchého a rozhodně je potřeba si vyzkoušet několik ploutví ve vodě. Jenom si ploutev vyzkoušet na sucho v krámu nestačí. Někdo tvrdí zaplavat si pár maximálek a vyzkoušet která vám nejlépe sedne. A je to určitě dobrá cesta. Nemusíte plavat rovnou vaše maximum. Ale zaplavte si takovou vzdálenost, aby jste se zkoušenou monoploutví plavali i v nekomfortní zóně vašeho výkonu. Kde jsou vaše svaly unavené a vy můžete poznat zda ploutev ještě ukopete, nebo ne. Pomůže vám video, nebo někdo kdo vám s výběrem ploutve pomůže. V Česku se určitě vyplatí jet za nákupem do Prahy k Martinu Zajacovi. Má na krámě velmi rozšířené a populární ploutve WaterWay a jako úspěšný trenér a freediver vám dokáže s výběrem kvalitně poradit.
Níže jsem se zeptal Andreje Sizova ( výrobce monoploutví pro Aleje Molchanova a Alexandra Kostyschena ), Alexandra Kostyschena ( Mistr světa v DYN CMAS 2013) a Michala Rišiana ( držitel českého národního rekordu v DYN – 238m ) jakou by oni dali radu k výběru monoploutve.
Andrey Sizov: Často ke mně přijdou freediveři, kteří mají zbytečně tvrdou ploutev a cítí že není něco v pořádku. Jak jim chybí technika tak s tvrdší ploutví mají pocit že je lépe postrčí a taky tomu tak většinou je. Ale díky tvrdosti ploutvi a špatnému tréninku se jejich technická vyspělost posouvá velmi pomalu. S lepší technikou pak přechází na měkčí ploutve. Technika by měla být vždy na prvním místě a až pak vše ostatní. Já vyrábím pokud to jde ploutve na míru. Plavce vezmu do bazénu, dám mu ploutve několika tvrdostí na vyzkoušení, nechám ho plavat technická cvičení s ploutvičkami, monoploutví vyzpovídám ho na jakou disciplínu novou ploutev bude používat, jaká jsou jeho osobní maxima apod., a na těchto základech mu pak vyrobím jeho ploutev.
Alexandr Kostyschen: Já si myslím, že pro začátečníka není v podstatě důležitý typ a výrobce ploutve, ale je důležité aby ploutev byla pohodlná. A rozhodně souhlasím s výběrem spíše měkčí ploutve. Tvrdší ploutev se hůře ohýbá, je na to potřeba více síly a kop je pak veden z kolen. A není to chyba pouze u začátečníků!
Michal Rišian: Doporučuji otestovat maximálkou pár ploutvi a odzkoušet, co každému sedí. Jsou teorie o těsnosti botičky, ale to se mi neprojevilo nikdy na výkonu. Výroba není sériová, každý kus je originál a tak je potřeba zkoušet a testovat. Nákup bez vyzkoušení například z E-shopu asi nebude to pravé.
Univerzální návod na to jak si vybrat správně monoploutev nejspíš neexistuje. Každý z nás je jiný a každému bude vždy vyhovovat něco jiného. Ale je určitě pár věcí, kterých by jsme se měli při výběru ploutve vyvarovat a doufám, že vám článek v tomto pomůže 😉
Na závěr bych poděkoval klukům za jejich postřehy a společnosti WaterWay za možnost použít jejich fotografie a konzultace k článku.
Odkazy: www.freedivingshop.cz , www.finswimworld.com, Andrey Sizov-facebook
Chcete být informování o novém článku a dalších novinkách?
[mc4wp_form id=”2294″]