Silent Touch

Radek Veverka založil školu freedivingu SILENT TOUCH v roce 2010, jednu z nejstarších škol nádechového potápění v Česku. Od roku 2012 ji vede společně se svou ženou Irinou.

Klademe důraz na osobní přístup a malé skupiny studentů, s maximálně 8 freedivery v bazénu a 4 při potápění na hloubkách na jednoho instruktora. Jsme certifikovaní instruktoři s dlouholetou praxí, kteří mají zkušenosti jak z rekreačního tak závodního freedivingu. Naše reference to potvrzují. Nabízíme širokou škálu kurzů, tréninkových akcí a individuálního vedení prostřednictvím vedených tréninků nebo online koučinku. Bazénové kurzy pořádáme v Chrudimi nebo Pardubicích. Kurzy na otevřené vodě na lomu Leštinka nebo Borek, v bazénu Deepspot, Chorvatsku nebo Egyptě.

Kurzy freedivingu nabízíme ve dvou výukových systémech.

Apnea Academy

Tento výukový systém založil a vede několikanásobný světový rekordman tohoto sportu Umberto Pelizzari.
Cílem vzdělávacích kurzů Apnea Academy spočívá v poskytování postupné podpory každému, kdo má zájem objevovat nádechové potápění. Začínáme od prvního setkání s freedivingem pomocí kurzu Indoor Freediver, až po nejvyšší úroveň programu, kurz Instruktora. Apnea Academy vám pomáhá na každé úrovni rozpoznat vaše limity pro bezpečné potápění pod vodou a zároveň si udržet úžasný pocit, který freediving nabízí.

Molchanovs Freediving Education

Legenda a světová královna ženské freedivingu Natalie Molchanová založila Molchanovs Freediving Education a vytvořila základní metodiku tohoto systému.
Systém vzdělávání ve freedivingu Molchanovs zahrnuje úvodní kurzy freedivingu, soutěžní kurzy freedivingu a všechno mezi tím. Kurz Lap/Wave 1 vám stručně představí svět freedivingu, zatímco kurzy Lap/Wave 2-3 vás zavedou do větších hloubek, delších vzdáleností a delších zádrží dechu – vše s postupným a bezpečným pokrokem a s prioritou bezpečnosti!

Náš tým

Radek Veverka

Instruktor Apnea Academy

Radek začal s freedivingem v roce 2006 vstupem do klubu Freediver East Bohemia. V roce 2008 se stal jeho předsedou. Prvním kurzem freedivingu prošel v roce 2008 u organizace FIT dnešní FII Martina Štěpánka. Strávil několik měsíců v egyptském Dahabu, kde pomáhal jako asistent na kurzech Martina Zajace a měl možnost nahlédnout do kuchyně Freedive Dahab. V květnu 2010 absolvoval instruktorský kurz Apnea Academy. Od ledna téhož roku až do konce roku 2012 byl předsedou asociace pro rozvoj freedivingu v České republice – AIDA Czech Republic.

Zúčastnil se čtyř mistrovství světa jako závodník, člen realizačního týmu, nebo novinář. 2009 v Dánsku – závodník a kapitán týmu, 2010 v Japonsku – asistent trenéra, 2012 ve Francii – náhradník, 2014 na Sardinii – zpravodaj pro Adrex.com. Freediving učil mimo Česka také v Egyptě, Rusku, Mauriciu a na Kypru. 

Radek Veverka instruktor freedivingu
Irina Veverka instruktorka freedivingu

Irina Veverka

Instruktor Molchanovs Freediving Education

Irina začala s freedivingem v roce 2008. Od počátku se věnovala soutěžení a to v asociaci AIDA i CMAS. Hned v roce 2009 se zúčastnila svého prvního mistrovství světa AIDA v Dánsku. Je držitelkou jedné zlaté a dvou bronzových medailí z Mistrovstvích světa AIDA.  Od svých začátků patřila ke špičce ruského a od roku 2011 kdy získala bronzovou medaili v disciplíně konstantní váha bez ploutví na MS AIDA v Řecku, také světové špičce ženského freedivingu. Následně byla členkou zlatého týmu Ruska na Mistrovství světa týmů na Sardínii 2014. V roce 2016 na Mistrovství světa v Řecku získala s národním týmem Ruska bronzovou medaili.  Nasledně přerušila svojí sportovní kariéru.

V roce 2012 absolvovala instruktorské kurzy Apnea Academy a Molchanovs. Freediving učila mimo Rusko a Českou republiku také v Egyptě, Mauriciu a na Kypru. Také pracuje pro Molchanovs jako vedoucí projektový manažer. Díky tomu má neustálý přehled o aktuálních trendech ve freedivingu.

Co je to freediving?

Freediving jako sport je starý, jako lidstvo samo. Za prvních 9 měsíců svého života, lidé existují ve vodním prostředí, které má velmi podobné složení jako mořská voda. Pokud dítě je ponořeno pod vodou, dokáže instinktivně zadržet dech až na několik sekund, ale tuto schopnost zdánlivě ztrácíme jen co začneme chodit. Probuzení těchto reflexů je jedním z nejdůležitějších prvků výuky freedivingu, a dává lidem lepší předpoklady k bezpečnému a snadnějšímu potápění na nádech do hloubek i v bazénu.Slovo apnoe pochází z řeckého slova apnoa a doslova znamená „bez dechu“. Původ tohoto slova nemá souvislost s vodou, ale v moderní sportovní terminologii se „Apnea“ stala synonymem pro freediving, tedy potápění na jeden nádech, aniž by se používalo přístroje, který by umožnil dýchat pod vodou.

Více o historii freedivingu si můžete přečíst v našem článku „Freediving jako sport a jeho historie„.

Jak začít s freedivingem?

Většina z Vás ten pocit již někdy v životě zažila. Nasadit si na obličej potápěčskou masku, do úst vložit šnorchl a jen tak se z hladiny kochat podvodní flórou nebo faunou. Ani nevíte, jak blízko jste byli tomu, stát se freediverem. Pokud jste se navíc nadechli a zanořili se pod vodní hladinu, pak už jste vlastně freediving vyzkoušeli. Málokdo si totiž uvědomuje, že potápění na nádech je jedním z nejrozšířenějších vodních rekreačních sportů na světě.

Pro většinu lidí je ale tento zážitek spojen se zjištěním, že jsou omezení časem a hlavně hloubkou, do které se mohou vydat, aniž by museli snášet nepříjemnou bolest v uších. Stejně jako v každém jiném sportu, i freediving se totiž musíte nejdříve naučit, přičemž správné dýchání a vyrovnávání tlaku ve středouší je základem této nádherné disciplíny.
Více o tom jak začít si můžete přečíst v našem článku „Jak začít s freedivingem?„.