Jak si zlepšit zážitek ze šnorchlování

Blíží se léto a s ním i sezóna šnorchlování. Pokud chcete svůj zážitek ještě více vylepšit, můžete vyzkoušet některé techniky z nádechového potápění, známého jako freediving. Tyto techniky nejenže zlepší váš komfort a bezpečnost, ale také vám umožní lépe vychutnat krásy podvodního světa. Na samý závěr jsme přidali i další tipy. Pamatujte si, že nejlepší možností jak si lépe vychutnat šnorchlování o vaší dovolené je projít některým z kurzů freedivingu.

šnorchlování zážítky
šnorchlování zážítky

Vyndání šnorchlu před zanořením

Před zanořením je dobré vyndat šnorchl z úst. Bez šnorchlu v ústech se lépe vyrovnává tlak, protože jsou jsou více otevřené vstupy do Eustachových trubic. Navíc, pokud by došlo k ztrátě vědomí pod vodou, absence šnorchlu v ústech zamezí vytvoření volného průchodu do dýchacích cest. A také bez šnorchlu v ústech vypadáte lépe na podvodním videu nebo fotografiích.

Postupné vyrovnávání tlaku v uších

Už na hladině je vhodné začít vyrovnávat tlak v uších, a pokračovat s tím každým metrem hloubky. Postupné vyrovnávání tlaku v uších představuje klíčový faktor pro pohodlné a bezproblémové šnorchlování. Už na hladině začněte pomalu vyrovnávat tlak v uších pomocí metody Valsalva. Tedy že si jednou rukou sevřete nos a způsobem jako by jste smrkali natlačíte vzduch do uší a tím vyrovnáte tlak. Nepospíchejte při sestupu a dávejte si pozor na signály vašeho těla. Pokud cítíte silný tlak v uších, který vám nejde vyrovnat ukončete ponor a vynořte se na hladinu.

Uvolnění při pocitu nádechu pod hladinou

Mnoho lidí má tendenci spěchat k hladině, když pocítí potřebu nádechu pod vodou. Díky vyššímu parciálnímu tlaku oxidu uhličitého (CO2) nám tělo dává signály k nadechnutí i při relativně krátkém času stráveném pod hladinou. Uvolněním se a pomalým stoupáním k hladině můžeme prodloužit čas strávený pod vodou a lépe si ho užít.

Použití neoprenu při šnorchlování

Použití neoprenu nám nejen dodává vztlak na hladině a umožní lepší relaxaci při dýchání ze šnorchlu, ale také nás chrání před prochladnutím, žahavci a škodlivými účinky slunečního záření. Pokud nechcete používat neopren, lycrové triko je také dobrým řešením. Navíc v neoprenu nebo lycrovém triku budete vždy vypadat lépe na fotkách a videu.

Šnorchlování ve dvojicích

Dalším tipem je šnorchlování ve dvojicích. V případě blackoutu, což je ztráta vědomí pod vodou, může druhá osoba poskytnout pomoc a zabezpečit vaši bezpečnost. Pamatujte si, že šnorchlování – potápění na nádech sám je stejné jako lézt po skalách bez jištění. Ať to bude pád ze skály, nebo ztráta vědomí při potápění na nádech, bez pomoci můžou být následky fatální.

Použití plavecké bójky

Dalším typem je použití plavecké bójky. Zajistí, že budeme vidět pro lodě a snížíme riziko přejetí nějakým plavidlem. Zranění způsobená lodním šroubem jsou velmi devastující a často smrtelná. Některé typy bójek mají úložný prostor ze síťoviny, kam si můžeme vložit lahev s pitím nebo lehkou svačinu.

Použití paddleboardu

Dalším typem je paddleboard. Paddleboard poskytuje šnorchlovacím nadšencům další možnost prozkoumávání podmořského světa. Umožní nám se přesouvat na velké vzdálenosti podél pobřeží. Také si na něm můžeme odpočinout a je obzvlášť vhodný pro rodinné šnorchlařské výlety.

Použití těchto tipů může výrazně zlepšit váš zážitek ze šnorchlování tím, že zvýší váš komfort, bezpečnost a umožní vám lépe si užít podvodní krásy. Pamatujte vždy na bezpečnostní opatření a šnorchlujte s ohledem na své schopnosti. A to nejlepší co by jste měli udělat je projít si našimi kurzy freedivingu.