Kurz Wave II v chorvatském Pisaku

Minulý týden jsme pořádali kurz freedivingu Wave II v malebném městečku Pisak blízko Makarské riviéry v Chorvatsku. Tento kurz je součástí systému Molchanovs, zatímco bazénové kurzy a pokročilé kurzy na otevřené vodě učíme většinou podle systému Apnea Academy. Kurzy freedivingu Molchanovs nabízíme převážně jako individuální kurzy pro nečesky mluvící zákazníky. Proč byl tedy tento kurz freedivingu v systému Molchanovs? Odpověď je jednoduchá. Iriška je certifikovaná instruktorka Molchanovs, a tento kurz byl původně zaměřen na naše stálé zákazníky, naší SILENTTOUCH FAMILY.

Jaké to bylo?

Většina účastníků tohoto kurzu již absolvovala Level II Apnea Academy. Limity Wave II v systému Molchanovs jsou přísnější než Level II Apnea Academy, takže tento crossover byl ideálním pokračováním jejich vzdělávání. I přesto, že s námi jeli i začátečníci s úrovní Level I, všichni kurz úspěšně dokončili ve výborné kvalitě.

Kurz jsme pořádali na nové, pro nás neznámé lokalitě. Provedli jsme důkladnou kontrolu hloubek pomocí námořních map a vše odpovídalo očekáváním. Hloubku 50 metrů jsme měli ve vzdálenosti asi 200 metrů od břehu. Připravili jsme setup se třemi bójemi a paddleboard s kyslíkem pro případ nehody. První bóje sloužila jako kotvící, další dvě jako potápěcí. Naše kurzy freedivingu jsou vždy organizovány pro malé skupiny, maximálně osm freediverů na dva instruktory. Tentokrát jsme měli pouze šest freediverů, což zaručilo velký komfort na bójkách.

K dispozici jsme měli také desetimetrový bazén, kde probíhaly tréninky statické apnoe a povinný test v dynamické apnoe bez ploutví. Ubytování jsme měli v krásné vile přímo u moře s komfortním zázemím. Počasí bylo skvělé a teplota moře, i když chladnější, byla zvládnutelná i v tří milimetrovém neoprenovém obleku.

Co takový kurz obnáší?

Naši freediveři přijeli na kurz s účastí na bazénové části kurzu, nebo už byli absolventi kurzů Level I nebo Level II Apnea Academy. Všichni už měli splněný limit pro kurz freedivingu Wave 2 systému Molchanovs v dynamické a statické apnoi. Bylo však potřeba splnit 40 metrů dynamické apnoi bez ploutví, potopit se více než 24 metrů v disciplíně free immersion (FIM) nebo konstantní váha (CWTB) a provést záchranu z hloubky 15 metrů. Posledním limitem je dosáhnout hloubky 15 metrů v disciplíně konstantní váha bez ploutví.

Freediveři také musí zvládnout manipulaci s bójkami a lany, obsáhnout teorii z oblasti fyziologie, fyziky, bezpečnosti a mnoho dalšího. Kurz je tedy náročný, ale díky online výukovému systému Molchanovs se dá teorie pro splnění písemného testu doučit i po termínu kurzu. To beru jako velký přínos. Freediver si udělá závěrečný test v klidu doma, až se mu utřídí myšlenky a poznatky. Limity kurzu splnili všichni účastníci. Respektive jeden freediver si musí v létě dodělat ponor v CNF.

Na závěr musíme konstatovat, že nová lokalita předčila naše očekávání. Příští rok se sem určitě vrátíme.