Zimní freediving

Nemám na mysli to, že se seberete a letíte v zimě za teplem. Mým cílem je napsat pár slov co se týká zimního freedivingu v našich podmínkách. Ať už se jdete v zimě potápět pod led, nebo jenom prozkoumat nějaký lom. Potápění v zimě má svá lákadla i specifika. Tento článek nemá být návodem k tomu jak potápět v zimě nebo pod ledem. Já budu rád, když vás jenom přinutí se nad možnými riziky zamyslet a probudí ve vás větší ostražitost.

Jedním z lákadel je potápění za mnohem lepší viditelnosti než v létě. A tím druhým bývá potápění pod ledem. Základní bezpečností pravidla zůstávají stejná jako při potápění v letních měsících. Přesto si troufám tvrdit, že je zapotřebí věnovat více času a úsilí přípravě. Logistika bude hrát významnou roli a každý výdej energie na víc vás bude mrzet. Pokud pojedete třeba na Leštinku, kde je zázemí v podobě teplé sprchy a sauny, vstupu do vody z mola tak se opravdu proti létu nic moc nezmění. Na lokalitách jako Borek apod. to už chce být opravdu připraven.

Rady a tipy

Jestli budete potápět v neoprenu o síle 5 nebo 7 mm je nakonec asi jedno. Mě vždy první odešly prsty na končetinách a obličej. Nicméně, velmi se mi osvědčila termoska s teplou vodou, kterou můžu vždy nalít do neoprenu a zahřát se. Pro převlíkání jogamatka, protože není nic horšího než stát na zmrzlé zemi a ručníkové pončo. Nezapomínejte na strečink. Rozcvičku začínám oblečen, ale poslední fázi jsem už jenom v plavkách. Tělo začne samo vyrábět teplo a pobyt ve studené vodě je pro mě pak komfortnější. Následně se navléknu do neoprenu (čím rychleji tím lépe) a jdu do vody. Po vylezení z vody se hned z neoprenu nesvlíkám. Chvilku počkám, zahřeji se chůzí lehkým pohybem, svléknu neopren, opět se zahřeji pohybem a následně se pořádně osuším. Teprve potom se oblékám, nebo jdu do sauny či sprchy. Pokud máte promrzlé prsty tak je zahřejte třením ručníkem nebo o sebe. V žádném případě je nezahřívejte teplou vodou. Důležité je také do sebe dostat teplé tekutiny. Takže přichází na řadu druhá termoska ve které je čaj. Teprve po zahřátí žaludku se najím. To je z důvodu, že trávení samo sebe potřebuje dost energie a tu my také potřebujeme pro to, aby se tělo zahřálo.

Bezpečnost

Co se týká bezpečnosti tak ten základ je pořád stejný. Nepotápím se sám a dodržuji buddy systém, vždy sleduji svého buddyho minimálně 30 sekund po jeho vynoření, nepřeceňuji se a ponory jsou na pocit v relaxaci, jsem správně vyvážen a šnorchl během ponoru není v ústech. Vzhledem k potápění ve studené vodě si hlídejte relaxaci, pozici hlavy a vyvarujte se prudkých pohybů. Riziko pulmonálního poranění v chladu je totiž velmi vysoké. Mimochodem to platí i v létě. České vody jsou studené.

Co se týká potápění pod ledem tak tam jsou bezpečností zásady jasné každému. Ale většinou jenom do doby než vleze do vody. Vždy si do ledu vysekejte dostatečně velký otvor. Podívejte se do galerie ;). Pokud budete “plavat dynamiky” tak otvory si rozmístěte tak, aby jste se je měli dostatečně blízko od sebe vzhledem ke své výkonosti. A dále si natáhněte pod vodou mezi otvory vodící lano. Určitě s tím nikdy nezačínejte bez někoho zkušeného. Případně se neváhejte těch zkušených zeptat.

Ještě malá osobní zkušenost. Ten kdo je na povrchu, většinou nedokáže tomu co je pod ledem jinak pomoci než ho navést k otvoru. Prolomit silnou vrstvu ledu není jen tak. Je to skoro nemožné. Takže to chce opravdu vždy zachovat klidnou hlavu a v případě ztráty orientace se dívat skrz led a plavat tam kam mě vede můj buddy na povrchu.

Za mě je zimní freediving tak trochu tradicí ještě z dob naše klubu FEB. Ale nikdy nešlo o výkony, ale o relaxaci a zábavu s přáteli.

Fotky jsou z archívu Freediver East Bohemia.